Dílo Josefa Hoffmanna

Český rodák, který významně ovlivnil evropskou architekturu a design.

Josef Hoffmann se narodil v Brtnici u Jihlavy v r. 1870. Ve svých dvaadvaceti byl přijat na Vídeňskou akademii výtvarných umění. Stal se žákem Otto Wagnera. Za diplomní projekt získal stipendium tzv. Římskou cenu. Díky tomu pak uskutečnil studijní cestu po Itálii. O rok později společně s Otto Wagnerem, Gustavem Klimtem, Josephem Maria Olbrichem a Kolomanem Moserem založili Sdružení výtvarných umělců Rakouska – Secession. V té době byl Hoffmann naprosto okouzlen francouzskou a belgickou secesí. Pak se ale obrátil směrem k britské tvorbě, která ho zaujala svou jednoduchostí a geometričností. Proslavily ho i puristické návrhy budov např. Sanatorium Westend v Purkersdorfu u Vídně z r.1904.

V roce 1903 společně s designérem Kolomanem Moserem a průmyslníkem Fritzem Waerndorferem založil Wiener Werkstätte (Vídeňské dílny), které fungovaly až do roku 1932. Záběr byl široký. Vyráběly úchvatný nábytek, nádobí, koberce, látky i šperky.

Čisté linie a geometrické formy v architektuře

Hoffmann vždy usiloval o to, aby dům vznikal ne jenom jako pouhá stavba, ale harmonicky s ní vytvářel a cizeloval i interiéry. Tyto vždy vybavoval předměty navržené jím samým, kolegy pracujícími ve WW nebo spřátelenými umělci. Stopy, které zanechal tento přední evropský architekt a designér jsou velice inspirativní.

Mezi významné realizace patří:
venkovské sídlo Paula Wittgensteina v Bergerhöhe u Hohenbergu, Dolní Rakousko, (1899)
Hennebergův dům ve Vídni XIX, Wollergasse 8 (1900–1901)
sanatorium Westend v Purkersdorfu, Wienerstraße 74, Dolní Rakousko (1904)
dům pro hosty hutí Poldi v Kladně (1902)
Palác Stoclet v Bruselu, Tervurenlaan 281 (1905–1911)

Jako architekt se zabýval především navrhováním rodinných vil. Je zakladatel komplexního přístupu, kdy interiér utváří v harmonii spolu se stavbou samou, pro což se vžil výraz gesamtkunstwerk. Známá je kolonie na Hohe Warte, která vznikala postupně v době před první světovou válkou. Nejvýznamnější realizací je palác pro Adolfa Stocleta v Bruselu (1905-1911), který byl v roce 2009 zapsán na seznam UNESCO.

Josef Hoffmann vytvořil řadu projektů i na území České republiky. Například dům pro hosty hutí Poldi v Kladně (1902), který financoval ocelový magnát Karl Wittgenstein. Pro rodinu olomouckého bankéře Otto Primavesiho navrhl venkovský dům v Koutech nad Desnou (1913-1914), který patřil k jeho nejzajímavějším realizacím hned vedle paláce Stoclet.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.